SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

Mariusz Kwiecień

Hosť: Simona Houda-Šaturová

17. 06. 2013 - Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava

Mariusz Kwiecień

Mariusz Kwiecień je na celom svete uznávaný ako jeden z najvýznamnejších barytonistov. Žne ovácie vo všetkých slávnych operných domoch vrátane newyorskej Metropolitnej opery, Covent Garden v Londýne, Parížskej národnej opery, Viedenskej štátnej opery, Lyrickej opery v Chicagu a Bavorskej štátnej opery v Mníchove. K jeho najžiadanejším rolám patria Don Giovanni, Kráľ Roger a Eugen Onegin, rovnako ako Almaviva (Figarova svadba), Malatesta (Don Pasquale), Riccardo (Puritáni), Belcore (Nápoj lásky) a Marcello (Bohéma).
Sezónu 2012/2013 začal v Metropolitnej opere ako Belcore v novej inscenácii Nápoja lásky v réžii Bartletta Sherra; inscenácia bola vysielaná v sérii Met: Live in HD 13. 10. 2012. V novembri nasledovala rola, ktorá patrí k jeho najobľúbenejším – Kráľ Roger v rovnomennej opere Karola Szymanowského, tentoraz v španielskom Bilbau. V marci sa predstaví ako Zurga v Bizetovej opere Lovci perál v madridskom Teatro Real a v máji sa vráti do londýnskej Covent Garden, kde ho čaká debut v role Rodriga (Don Carlos); tú istú rolu bude spievať v júli v mníchovskej Bavorskej štátnej opere.
V uplynulej sezóne spieval titulnú rolu v novej inscenácii Dona Giovanniho v Metropolitnej opere; inscenácia bola takisto na programe série Met: Live in HD 29. 10. 2011. V tej istej role debutoval v Novom národnom divadle v Tokiu a v máji 2012 ju spieval s Los Angeles Philharmonic pod taktovkou Gustava Dudamela v losangelskej Disney Hall. V lete sa vrátil domov do Krakova, kde hosťoval ako Almaviva, a do Santa Fe Opera, kde v novej inscenácii Kráľa Rogera spieval titulnú rolu.
Ako Enrico v novej inscenácii Lucie di Lammermoor sa podieľal na otváracom predstavení novej sezóny Metropolitnej opery (24. 9. 2007); v sérii Met: Live in HD bola inscenácia vysielaná 7. 2. 2009. Jednou z kongeniálnych kreácií Mariusza Kwiecieńa je Mozartov Don Giovanni; túto rolu spieval v Metropolitnej opere, San Francisco Opera, Covent Garden, Viedenskej štátnej opere, Bavorskej štátnej opere a v mnohých ďalších operných domoch v Európe, Japonsku a USA. Ďalšia rola, s ktorou je úzko spojený, je Čajkovského Eugen Onegin, s ktorým debutoval v moskovskom Veľkom divadle a následne sa zúčastnil hosťovania Veľkého divadla s touto operou v Parížskej národnej opere, Covent Garden a Teatro Real. V roku 2009 bolo s mimoriadnym ohlasom prijaté jeho prvé stvárnenie titulnej roly opery Kráľ Roger v Parížskej národnej opere.
V sezóne 2010/2011 sa vrátil do Metropolitnej opery ako Malatesta v novej inscenácii Dona Pasquala pod taktovkou Jamesa Levina a spieval Marcella v Bohéme na turné Met v Japonsku. Ako Kráľ Roger sa predstavil v Teatro Real, ako Eugen Onegin v Krakove. Na koncertoch vystúpil v poľskom meste Lodž a taktiež v Prahe (na pozvanie agentúry Nachtigall Artists 25. 11. 2010 v Smetanovej sieni).
V jeho diskografii figuruje CD s názvom Slavic Heroes (Harmonia Mundi), na ktorom spieva so sprievodom Poľského rozhlasového symfonického orchestra pod taktovkou Łukasza Borowicza árie z opier slovanských autorov (vrátane Smetanu a Dvořáka), ďalej dve nahrávky Brahmsovho Nemeckého requiem (Rotterdamská filharmónia, BIS a Atlantský symfonický orchester, Telarc), dve DVD s inscenáciami z Metropolitnej opery: Don Pasquale, Lucia di Lammermoor (obidve Deutsche Grammophon) a DVD s inscenáciou opery Eugen Onegin (Veľké divadlo v Moskve, BelAir Classiques)
Mariusz Kwiecień sa narodil v poľskom Krakove. Bol členom Lindemannovho programu pre mladých umelcov v newyorskej Metropolitnej opere, v ktorom debutoval 2. 1. 1999 v role Kuligina v Janáčkovej Káti Kabanovej pod taktovkou sira Charlesa Mackerrasa.

Simona Houda-Šaturová

Simona Houda-Šaturová je veľmi žiadanou interpretkou mozartovských postáv a repertoáru obdobia talianskeho belcanta. K jej profilovým rolám patrí okrem iného Mozartova Konstanza (Únos zo serailu), Zuzanka (Figarova svadba), Ilia (Idomeneo), Despina (Così fan tutte), Pamina (Čarovná flauta) a Sandrina (La finta giardiniera), Rossiniho Rosina (Barbier zo Sevilly) a Elvira (Talianka v Alžíri), Donizettiho Lucia z Lammermooru, Belliniho Júlia (Kapuleti a Montekovia) alebo Verdiho Gilda (Rigoletto). Koncertná a operná produkcia ju zaviedla na pódiá Teatro Colón v Buenos Aires, Théâtre du Châtelet v Paríži, Opéra de Monte-Carlo, aténskej Megaron Mousikis, do newyorskej Carnegie Hall, Konzerthausu vo Viedni, Tonhalle Zürich, Herkules-Saal v Mníchove a na festivaly v Salzburgu, Edinburghu a Lucerne. Často hosťuje aj vo Frankfurtskej opere, kde spievala Madam Cortese v Rossiniho Ceste do Remeša, Oscara vo Verdiho Maškarnom plese a titulnú postavu v Lucii di Lammermoor. Je taktiež veľmi obľúbeným hosťom Théâtre Royal de la Monnaie v Bruseli, kde s veľkým úspechom stvárnila roly Ilie (Idomeneo) a Sandriny (La finta giardiniera) a v decembri 2012 sa predstavila v titulnej role Verdiho La Traviaty pod taktovkou Adama Fischera. Simona je stálym hosťom pražského Národného divadla.
Simona Houda-Šaturová je tiež renomovanou koncertnou speváčkou. V roku 2006 debutovala na Salzburskom festivale a v tom istom roku ju Christoph Eschenbach oslovil na spoluprácu na stvárnenie Mahlerovej Symfónie č. 2 pri slávnostnom otvorení Pleyelovej sály v Paríži. S Christophom Eschenbachom spolupracovala aj na sérii stvárnení Mahlerovej Symfónie tisícov v roku 2011 (Praha, Hamburg, Hannover). Z ďalších významných produkcií spomenieme vystúpenie v Carnegie Hall s Philadelphia Orchestra, s Toronto Symphony Orchestra v Kanade, koncerty s Izraelskou filharmóniou a Mníchovskou filharmóniou pod vedením Ivána Fischera, novoročný koncert Haydnovho Stvorenia s Londýnskou filharmóniou pod taktovkou Adama Fischera, turné s Philippom Herreweghom a Orchestre des Champs-Elysées a turné po Nemecku s oratóriom Eliáš Felixa Mendelssohna-Bartholdyho spolu s barytonistom Thomasom Quasthoffom a pod taktovkou Helmutha Rillinga.
K dirigentom, s ktorými spolupracuje, patria Christoph Eschenbach, sir Neville Marriner, Adam Fischer, Iván Fischer, Manfred Honeck, Leopold Hager, Helmuth Rilling, Sylvain Cambreling, Gennadij Rožděstvenskij, Jiří Bělohlávek, Kent Nagano, Tomáš Netopil, John Fiore, Rolf Beck, Martin Haselböck, Christopher Hogwood atď.
Jej diskografia obsahuje okrem iného CD s názvom Gloria s adventnými a vianočnými skladbami (Artesmon), nahrávky Orffovej kantáty Carmina Burana (Sony Classical), Saint-Saënsovho Vianočného oratória (Sony BMG), Haydnovej Harmónie – Messe a Theresienmesse (Hänssler Classics), album Haydnových operných árií (Orfeo) a Mozartových duchovných skladieb (Arco Diva). Nahrávky Requiem & Miserere (Carus Verlag) od Johanna Adolfa Hasseho a Mahlerovej Symfónie č. 2 s Christophom Eschenbachom a Philadelphia Orchestra (Ondine) získali ocenenie nemeckých kritikov „Preis der deutschen Schallplatten Kritik“ a Supersonic Award.
Simona Houda-Šaturová sa narodila v Bratislave, kde absolvovala konzervatórium. Spevácke vzdelanie si ďalej prehlbovala v Prahe u Sone Kresákovej, na majstrovských kurzoch Ileany Cotrubas vo Viedni a u Margreet Honig v Amsterdame. Je držiteľkou Ceny Nadácie Charlotty a Waltera Hamelovcov za vynikajúce spevácke výkony (Lübeck 2007) a Ceny Thálie za najlepší operný výkon v roku 2001. Simona vystupuje aj na benefičných a charitatívnych koncertoch. V roku 2012 sa stala patrónkou Linky bezpečia.

Napísali o koncerte:
Výnimoční operní speváci priniesli na koncertné pódium aj kus divadla
Nie je to dávno, čo sme neďalekej Prahe, Viedni či Budapešti závideli koncerty operných hviezd stojacich na vrchole kariéry, ktoré si nie a nie spraviť zachádzku do slovenského hlavného mesta.
Pred dvoma rokmi sa iniciatívy chopila súkromná agentúra a Bratislavu objavili Juan Diego Flórez, Cecilia Bartoli, Lawrence Brownlee aj Oľga Pereťaťko. Najčerstvejším prírastkom do zbierky svetových jednotiek je poľský barytonista Mariusz Kwiecień po boku ktorého sa v pondelok večer v Redute predstavila – zahraničnými scénami vyhľadávaná, doma neznáma – slovenská sopranistka Simona Houda-Šaturová. Viac tu.

Duo Kwiecień – Šaturová v cykle operných hviezd
Hoci program operného večera svetoznámeho poľského barytonistu Mariusza Kwiecieńa a slovensko-českej sopranistky Simony Houda Šaturovej na prvý pohľad trocha zaváňal populárom, interpreti vyvrátili predsudok, že príliš známe árie a duetá sú zľahčujúcim mostíkom kontaktu s publikom. Sú chytľavejšie, zároveň však vzhľadom na ich obohranie zraniteľnejšie. Viac tu.

Kwiecień se Šaturovou v Bratislavě
Azda najstrhujúcejším spoločným číslom oboch umelcov bolo dueto Noriny a Malatestu z Dona Pasquala, brilantne zaspievané a ilustrované vkusnou hereckou akciou. Perfektné výšky v závere vyvolali búrku potlesku. Viac tu.

 

Televízny dokument

TV TA3 – BRAVO! Mariusz Kwiecien – 12.7.2013

SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

MARIUSZ KWIECIEŃ
Simona Houda-Šaturová, soprán
Filharmónia Brno
dirigent Julian Kovačev
17. júna 2013 o 19.30 h
Slovenská filharmónia, Bratislava

Kwiecien portret cut small10

Gioacchino Rossini (1792-1868)
BARBIER ZO SEVILLY

Predohra

Largo al factotum
kavatina Figara z 1. dejstva

Una voce poco fa
ária Rosiny z 1. dejstva

Búrka
orchestrálne intermezzo z 2. dejstva

Ebbene, signor Figaro? – Dunque io son… tu non m’inganni?
duet Rosiny a Figara z 1. dejstva

prestávka

Gaetano Donizetti
LUCIA DI LAMMERMOOR (1797-1848)

Cruda, funesta smania
ária Enrica z 1. dejstva

Regnava nel silenzio
ária Lucie z 1. dejstva

Preludium
z 2. dejstva

Appressati, Lucia – Se tradirmi tu potrai
duet Enrica a Lucie z 2. dejstva

Gaetano Donizetti
DON PASQUALE

Predohra

E il dottor non si vede! – Mi volete fiera?
duet Noriny a Malatesty z 1. dejstva