Joyce DiDonato
Nositeľka ceny Grammy 2012 Joyce DiDonato patrí k najvýraznejším umelcom súčasnej opernej scény. Týždenník The New Yorker ju označil za „azda najpresvedčivejšiu speváčku svojej generácie“, denník The Times prirovnal jej hlas ku „24-karátovému zlatu“. Preslávila sa predovšetkým interpretáciou diel Rossiniho, Händela a Mozarta.
Joyce DiDonato sa narodila a vyrastala v Kansase, vyštudovala Štátnu univerzitu v kansaskom meste Wichita a Akadémiu vokálneho umenia vo Philadelphii, bola členkou programu pre mladých umelcov pri operách v San Franciscu, Houstone a Santa Fe. Jej parádnymi rolami sú Rossiniho postavy, denník Financial Times vyhlásil jej Elenu, ktorú spievala v novej inscenácii opery Jazerná pani v londýnskej Covent Garden na jar 2013, za „úplne najlepšiu v posledných rokoch“.
Joyce DiDonato je tiež veľmi vyhľadávanou koncertnou speváčkou. Tento rok sa po prvýkrát vydala na recitálové turné po Južnej Amerike, kam sa opäť vráti v lete 2014. V poslednej dobe vystúpila na koncertných pódiách v Berlíne, vo Viedni, v Toulouse, Miláne a Aspene. V septembri 2013 bola hosťom preslávenej Poslednej noci, čiže záverečného koncertu festivalu BBC Proms v londýnskej Royal Albert Hall.
Na opernej scéne vystúpila v minulej sezóne ako Rómeo (Bellini: Kapuletovci a Montekovci) v San Francisco Opera a v Bavorskej štátnej opere v Mníchove, v titulnej role Donizettiho opery Maria Stuarda v newyorskej Metropolitnej opere a ako Elena (Rossini: Jazerná pani) v londýnskej Covent Garden a v Santa Fe Opera. Vrcholy súčasnej sezóny zahŕňajú Belliniho operu Kapuletovci a Montekovci v Kansas City, Massenetovu Popolušku v Grand Teatre del Liceu v Barcelone, Mozartovu operu La clemenza di Tito v Lyrickej opere v Chicagu a návrat do Metropolitnej opery v titulnej role Rossiniho Popolušky. Sezónu speváčka ukončí titulnou rolou Donizettiho v opere Maria Stuarda v Covent Garden.
Joyce DiDonato nahráva exkluzívne pre Erato/Warner Classics. Jej CD album Diva/Divo (2011) získal cenu Grammy v kategórii Najlepší sólový album, veľmi úspešný je tiež nasledujúci titul Drama Queens (2012). Ohliadnutím sa za jej desaťročnou spoluprácou s Erato/Warner Classics je CD s názvom ReJoyce! vydané v septembri 2013.
Početné speváčkine pocty a vyznamenania zahŕňajú prestížny titul Umelkyňa roka, ktorý jej v roku 2010 udelil londýnsky časopis Gramophone spolu s cenou v kategórii Nahrávka roka za jej album Rossini: Colbran, the Muse. V roku 2012 bola uvedená do Siene slávy časopisu Gramophone. Získala Umeleckú cenu Beverly Sills, titul Speváčka roka londýnskej Kráľovskej filharmonickej spoločnosti a prestížnu cenu talianskych hudobných kritikov Premio Franco Abbiati – titul Najlepší spevák roka 2011. Dvakrát získala nemeckú cenu Echo Klassik ako Speváčka roka – v rokoch 2010 a 2013.
Napísali o koncerte:
Kráľovná Joyce DiDonato
S americkou mezzosopranistkou Joyce Di Donato ku nám zavítala spevácka extratrieda.
Repertoár koncertu barokových árií Drama Queens vychádzal z rovnomenného CD, ktoré prominentná umelkyňa a vlaňajšia držiteľka titulu Grammy za najlepší klasický sólový album nahrala so špecializovaným súborom Il complesso barocco. Ťažko si predstaviť exkluzívnejší program v špičkovejšom podaní, než si vychutnala plná operná sála novej budovy SND. Viac tu.
Joyce DiDonato, Speváčka roka v drámach kráľovien
Nemeckú cenu Echo Klassik „Speváčka roka” získala americká mezzosopranistka Joyce DiDonato dvakrát: v roku 2010 a 2013. Navyše je Vokalistkou roka 2013 – ocenenou týmto titulom od najstaršieho amerického hudobného časopisu Musical America. Ale je aj víťazkou Grammy 2012 v kategórii Best Classical Vocal Solo… Takže dať epiteton ornans v titule článku je náležité – a dátumovo presné. Viac tu.
Kráľovná baroka
Agentúra Kapos opäť úspešne predstavila v Bratislave (tentoraz v novej budove SND) ďalšiu osobnosť svetovej opernej scény–Joyce DiDonato. Hoci svetový operný „kolotoč“ (termín kedysi používaný pre tenistov križujúcich zemeguľu za rozprávkové honoráre) sa dnes niekedy priveľmi sústreďuje na nové a nové tváre, z ktorých podaktoré si až takú pozornosť nezaslúžia, rozhodne to neplatí o americkej mezzosopranistke, ktorá plným právom (ako to demonštrovala v Bratislave) žne v posledných rokoch jedno ocenenie za druhým. Viac tu.
Famózna Joyce DiDonato, kráľovná nielen baroka
Komu by sa pred troma rokmi čo len prisnilo, koľko speváckych hviezd najvyššieho rangu navštívi v krátkom čase Bratislavu? Vďaka agentúre Kapos Artists sa voľný cyklus koncertov tento raz niesol v duchu baroka, jeho kráľovien a princezien. Viac tu.
Televízny dokument:
TV TA3 – BRAVO! Joyce DiDOnato – 15.11.2013
SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY
JOYCE DIDONATO
DRAMA QUEENS
Il Complesso Barocco
Dirigent a prvý huslista: Dmitry Sinkovsky
7.11.2013 o 19.30 h
Slovenské národné divadlo
Program koncertu
Antonio Cesti (1623–1669)
Intorno all’idol mio (Orontea, kráľovna egyptská / Queen of Egypt)
Orontea (1656)
Domenico Scarlatti (1685–1757)
Sinfonia
(Presto–Grave–Presto)
Tolomeo ed Alessandro (1711)
Claudio Monteverdi (1567–1643)
Disprezzata regina (Ottavia, cisárovna rímska / Empress of Rome)
Korunovácia Poppey / L’incoronazione di Poppea (1643)
Geminiano Giacomelli (1692–1740)
Sposa, son disprezzata (Irene, princezná z Trabzonu / Princess of Trebizond)
La Merope (1734) / Antonio Vivaldi: Bajazet (1735)
Antonio Vivaldi (1678–1741)
Husľový koncert d moll, RV 242 „per Pisendel“
Violin concerto in D minor, RV 242 “per Pisendel”
(Allegro–Adagio–Allegro)
Giuseppe Maria Orlandini (1676–1760)
Da torbida procella (Berenika, kráľovna palestínska / Queen of Palestine)
Berenice (1725)
prestávka / Interval
Johann Adolph Hasse (1699–1783)
Morte col fiero aspetto (Kleopatra, kráľovna egyptská / Cleopatra, Queen of Egypt)
Antonius a Kleopatra / Antonio e Cleopatra (1725)
Georg Friedrich Händel (1685–1759)
E pur così in un giorno… Piangerò la sorte mia (Kleopatra, kráľovna egyptská / Cleopatra, Queen of Egypt)
Július Cézar v Egypte/ Giulio Cesare in Egitto (1724)
Georg Friedrich Händel (1685–1759)
Passacaglia
Radamisto (1720)
Giovanni Porta (1675–1755)
Madre diletta, abbracciami (Ifigénia, princezná mykénská / Ifigenia, Princess of Mycenae)
Ifigénia v Aulide / Ifigenia in Aulide (1738)
Christoph Willibald Gluck (1714–1787)
Air gracieux – Air sicilien
baletná hudba / Ballet music
Armide (1777)
Georg Friedrich Händel (1685–1759)
Brilla nell’alma (Roxana, princezná perská / Rossane, Princess of Persia)
Alessandro (1726)